banner iPhone 5

Hardware porovnani_ipadu

Vydáno 5. Duben 2014 | od Tomáš Hájek

0

Jaký iPad je pro Vás ten pravý

Chcete si koupit iPad, ale nevíte, jaký si vybrat? My vám s volbou pomůžeme. Čtěte dál a budete mít jasno.

Jakou generaci si vybrat?

Nejnovější iPady od Applu nesou název iPad Air (někdy také označován iPad 5. generace) a iPad mini s retina displejem (dále už jen iPad mini). Hlavní rozdíl mezi těmito modely je ve velikosti displeje. Zatímco klasický iPad se pyšní velkým 9,7 palcovým displejem, iPad mini má menší, 7,9 palcový, díky kterému je o něco skladnější.

Displejem vás však ohromí oba dva. iPad Air má rozlišení 2048 na 1536 pixelů (budete-li se dívat na iPad z běžné vzdálenosti, nebude možné rozlišit jednotlivé pixely). Pokud máte rádi HD a prohlížení obrázku ve velmi dobrém rozlišení, budete z obou iPadů nadšeni, protože co se i iPadu mini týče, jeho rozlišení je stejné (2048 x 1536 pixelů) a navíc jsou pixely na menší ploše, a tak je jejich hustota na palec opravdu vysoká. Samozřejmě všechny aplikace budou fungovat i na menším displeji, protože rozlišení je stejné, jako u ostatních jablečných tabletů od 3. generace víš.

Zařízení mají stejnou tloušťku, ale iPad mini je menší asi o 4 cm na výšku a 4,5 cm na šířku. Oproti svému většímu protějšku je o 100 gramů lehčí.

Nebo staříka iPad 2?

iPad 2 je sice už 2 a půl roku starý, ale prodává se stále dobře. Nedá se mu rozhodně upřít, že je stále spolehlivým společníkem a v porovnání s konkurencí bude patřit k průměru.

Největší rozdíl mezi tímto modelem a novějšími iPady je v displeji. Oproti svým kolegům má pouze poloviční rozlišení, což je 1024 na 768 pixelů. Vaše oko tedy uvidí jednotlivé obrazové body (pixely), ale i přesto je obraz stále kvalitní a dobře koukatelný.

Hlavním důvodem ke koupi je cena. Oproti iPadu Air v základní výbavě (paměť 16 GB, WiFi) je o 2 500 korun levnější. Apple nabízí i verzi s 3G modulem, která by vás pak stála 13 090 korun, což je o zase 2 500 Kč méně, než iPad Air s 4G modulem.

Na druhou stranu je však těžší a to o necelých 400 gramů. Ten rozdíl jistě pocítíte, hlavně při dlouhodobém držení v jedné ruce. Pokud ovšem bude chtít vaše jablečné zařizení používat například v kanceláři, kde si ho položíte na stůl, nebude pro vás hmotnost takový problém.

Jedním z rozhodujících faktorů může být výkon. Jak vyplývá z obrázku níže, oproti třeba iPadu Air je několikanásobně pomalejší, ovšem i tak vám jeho výkon bude k práci (vytváření prezentací, tabulek, textových dokumentů), brouzdání po internetu i hraní her nenáročných  stačit.

GeekBench benchmark

Oba iPady se drží na předních místech výkonnostních testů mezi všemi iOS zařízeními. iPad 2 má své období slávy za sebou. (zdroj: Primate Labs Inc.)

 

Kamera sice není to, co budete na tabletu používat denně, ale je určitě dobré zmínit, že od novějších modelů se liší. iPad 2 má jak přední tak i zadní zadní kameru, takže nebude problém uskutečnit například FaceTime hovor. Jejich rozlišení není sice tak kvalitní, ale znovu, v porovnání s konkurencí na tom nejsou zas tak špatné.

Slabou stránkou tohoto iPadu je bohužel i iOS 7. Je s ním sice kompatibilní, ale budete ochuzeni o funkce jako Air Drop nebo Siri. Navíc tento operační systém není na tomto zařízení tak svižný a při používání to pocítíte.

A teď zpátky k dvojici nových iPadů Air a mini.

Jaký výkon postačí?

Dalším měřítkem je výkon. iPad Air je poháněn dvoujádrovým procesorem s výkonem 1,4 GHz, iPad mini v sobě má dvoujádro s výkonem 1,3 GHz. Oba iPady disponují vysokým výpočetním výkonem a rozhodně budete po této stránce spokojeni.

Nahrávání videa & fotografování

Fotoaparáty na obou modelech jsou totožné a oproti ostatním tabletům nadprůměrné. Snad je jen dobré podotknout, že jsou dva, vpředu (FaceTime HD Camera) a na zadní straně (iSight camera). Přední má rozlišení 2 megapixely a videa nahrává v HD rozlišení 720p, což se bude perfektně hodit při videohovorech. Zadní kamera disponuje rozlišením 5 MPx a umí automaticky zaostřovat, detekovat obličeje, stabilizovat obraz a nahrávat videa v 1080p. Za pořízené snímky/video se tedy rozhodně nebudete stydět.

Jak dlouho vydrží baterie?

To je pro mnoho uživatelů rozhodující prvek. Zde mám pro vás dobrou zprávu. Obě zařízení vydrží 10 hodin surfování po internetu přes WiFi (popřípadě 9 hodin přes mobilní síť). Nabíječky jsou pro oba iPady shodné. Používá se malý lightning konektor, který se dodává k iPhonu 5, či nové generaci iPodů.

Operační systém

Pokud čekáte, že bude i operační systém totožný, čekáte dobře. Momentálně je nejakutálnější iOS 7, díky kterému můžete také v obou iPadech používat hlasovou asistentku Siri. Předpokladem je, že Apple bude pro tyto dvě zařízení vydávat aktualizace ještě dlouho, takže nemusíte mít strach, že by tyto iPady začaly zaostávat.

LTE modul nebo postačí verze s WiFi

Nyní to záleží pouze a čistě na vás. iPad je určitě zařízení, které od začátku bylo uděláno proto, aby se na něm používal mobilní internet (navíc obě verze podporují LTE & 4G) a vy jste tak mohli zůstat stálě připojení i mimo dosah WiFi. Pokud ho tedy hodláte používat vyloženě k práci nebo zábavě a to i v místech bez WiFi, doporučuji LTE verzi.

Dá se ovšem pochopit, že ne každému se chce platit každý měsíc operátorům a tak tedy v případě opravdové potřeby je zde možnost, vytvořit hotspot přes svůj chytrý telefon a připojit se na něj s iPadem.

16, 32, 64 nebo dokonce 128 GB

U velikosti záleží, jak budete iPad používat. Oba iPady se nabízí ve čtyřech kapacitách – 16, 32, 64 a 128 GB.

Pokud chcete iPad používat převážně na prohlížení webu, sem tam uložení nějakého PDF souboru, čtení knížek a pár menších aplikací? Výborně, potom by vám mělo stačit 16 GB. Zároveň už 32 GB bude stačit na mnoho fotek, písniček, aplikací a omezovat se také nebudete.

Dále tu máme 64 GB a to už je pořádná porce volného místa. Pokud chcete mít iPad pro celou rodinu, mohl by být pro vás vhodný právě tento. Budete zde mít mnoho místa pro práci, dokumenty, aplikace, fotky z dovolené, filmy na dlouhé chvíle a děti si zde najdou i místo pro hry a písničky. 128 GB verze je pro hodně náročné uživatele, běžný uživatel nemá šanci ho zaplnit.

Z vlastní zkušenosti můžu dodat, že pokud studujete, bude vám bohatě stačit 32 GB. Bohužel ani do jednoho zařízení nemůžete dát paměťovou kartu, ovšem můžete využít mnoho cloudových úložišť. Například iCloud přímo od Applu nebo mnoho dalších, jako Google Drive, Dropbox a jiné.

To příjemné nakonec, barva.

To je pro někoho často ta nejtěžší věc při výběru. Můžete si vybírat mezi vesmírně šedou a stříbrnou barvou. Nedá se říct, která je lepší, tady to záleží vyloženě na vkusu. Barvy mají totiž své výhody i nevýhody.

V černém rámečku údajně lépe vynikne obrazovka (to je jeden z důvodů, proč jsou monitory převážně černé). Na druhou stranu zase černá přitahuje sluneční paprsky a iPad bude na sluníčku o něco málo náchylnější k přehřátí. Stříbrná varianta si jistě najde své příznivce, i třeba kvůli tomu, že ladí lépe ke smart coveru. Jak už ale bylo řečeno, není mezi nimi rozdíl ve funkčnosti, abyste si nemohli vybrat tu, která se vám více líbí.

Shrnutí & cena

Oba dva iPady nabízí prakticky shodný a velmi vysoký výkon. Pyšní se retina displejem, který vyniká svým rozlišením. Rozměrově menší iPad mini najde uplatnění všude, kde iPad Air je příliš velký. Prakticky všechny dřívější rozdíly mezi iPady Apple při uvedení Aira a mini s retinou smáznul a nechává volbu kupujícímu založenou na preferenci úhlopříčky.

Cenově je mini levnější, konkrétní ceny jednotlivých modelů naleznete na obrázku.

Porovnání cen iPadů na českém Apple Storu

Pokud uvažujete o koupi staršího iPadu 2, doporučujeme připlatit si dva tisíce a koupit si novou generaci nebo jen pár stovek a pořídit iPad mini s retinou. Nebudete tohoto rozhodnutí litovat.


O autoroviNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nahoru ↑