banner iPhone 5

iOS iphone-jailbreak

Vydáno 12. Říjen 2009 | od Redakce

0

Co je to Jailbreak u iPhone

Na všelijakých stránkách či fórech se mluví o iPhone jailbreaku, neboli JB. Slovo jailbreak můžeme rozložit na jail a break. Jail znamená česky vězení a break zlomit. Což tedy znamená prolomení operačního systému iPhone OS X. Jailbreakem se tedy dostaneme do souborového systému telefonu. A vlastně si můžeme dělat co chceme. Nepleťte si ale JB s unlockem.  Unlock pouze uvolní telefon od blokace nějakého operátora. Tzn. že po unlocku můžete v telefonu používat jakoukoli SIM kartu. U nás se prodávají telefony odemknuté na sítě všech operátorů již v obchodech.

 

Trocha z historie

První iPhone (iPhone 2G) do doby, než vznikl Appstore, byl pouhý telefon s dotykovým displejem bez možnosti přidat aplikaci, či si nějak vylepšit telefon. S iPodem Touch 1G to bylo obdobné. To se samozřejmě nikomu moc nelíbilo. A tak se po pouhých 11 dnech (tedy 10. července 2007) od uvedení iPhonu na trh vydal první jailbreak, jak pro iPhone 2G, tak i pro iPod Touch 1G. Ten umožnil použít vlastní vyzvánění.

Dne 6. srpna 2007 byla uvolněna první hra třetích stran. 10. října 2007 byla uvolněna nová verze jailbreaku a Apple se rozhodl proti tomu bojovat. A tak začala „nekončící“ bitva mezi Applem a hackery. Do té doby vlastně nebyla jiná možnost, jak si nainstalovat nějaké další aplikace, než právě z jailbreaku.

6. března 2008 Apple představil beta verzi SDK, která umožnila vytváření nativních aplikací třetím stranám. V létě vychází nový firmware 2.0 a spouští se obchod s aplikacemi nazvaný Appstore. Lidé si tak mohou konešně zakoupit i jiné aplikace, než ty základní od Apple.

Po vydání firmwaru 2.0 ale jailbreak nekončí, protože na Appstore se nemohla objevit jakákoli aplikace, ale musela být přesně podle pravidel Apple Appstore. iPhone Dev Team (jailbreak tým) vydal software, který udělá jailbreak za vás. Byl to nejdříve PwnageTool, ale pak spolehlivější QuickPwn, který umožňoval instalace aplikací založených na grafickém uživatelském rozhraní (GUI).

20. července přichází také jailbreak pro iPhone 3G. 11 března 2009 byl vydán RedSn0w 0.3 umožňující také jailbreak nového iPodu Touch 2G.

17. března Apple představil OS 3.0 a také nový iPhone 3GS. Na OS 3.0 byl zpřístupněn jailbreak pomocí RedSn0w 0.7/0.8 a PwnageTool. Na iPhone 3GS s OS 3.0 je nyní jailbreak pomocí purplera1n od Geohota (ostatní nástroje pro jailbreak vydal iPhone Dev Team), který patří mezi zakladatele jailbreaku.

 

Možná budoucnost jailbreaku

Apple vydává s každým novým OS opravu předešlé chyby umožňující jailbreak. Před druhou vlnou uvedení iPhonu 3GS (9.července 2009) Apple naznačil, že by se mohl objevit s OS 3.1, takže nebude žádná možnost jailbreaku. Následně se jim iPhone Dev Team vysmál a prohlásil, že Apple nikdy nezamezí jailbreaku. Vždy se prý najde možnost, jak prolomit iPhone OS X. Apple ale iPhone 3GS vydal s OS 3.0 a tak se iPhone Dev Team ukázat nemohl. Samotný OS 3.0 a iPhone 3GS nemají totiž potřebné opatření proti jailbreaku. Takže na další vlnu boje si budeme muset ještě počkat.

Je Jailbreak doopravdy nutný? Nyní už ztrácí svojí podstatu, kvůli které byl vynalezen (instalace aplikací od třetích stran). Apple umožnil aplikace třetích stran, podmínky pro schválení aplikací do Appstore nejsou tak přísné, aby aplikace, které jsou například v Cydii (aplikace pro instalaci Jailbreak aplikací) nemohli být v Appstore, vyšel iPhone 3GS s možností natáčet video a tak dále.. Něco jiného to je s tématy a různými grafickými či zvukovými vylepšení, to Apple určitě nikdy neschválí. V současné době se ale na Appstore nachází většina užitečných aplikací, kvůli kterým se dříve jailbreakovalo. Pro mnoho lidí tak jailbreak pomalu ztrácí smysl.

 

Právní otázky

Apple vydal tiskovou zprávu, ve které stojí, že jailbreak je nelegální, protože se jedná o neodborný zásah do telefonu. Tudíž po jailbreaku ztrácíte záruku. Dokázat jailbreak v iPhonu je teoreticky ve většině případů, ale prozatím to není příliš obvyklé, že by vám servis neuznal například reklamaci rozbitého tlačítka kvůli jailbreaku. Na druhou stranu jsou známy i případy, kdy operátor odmítl přijmout reklamaci z toho důvodu, že na telefonu byl jasně vidět jailbreak (například ikona ananasu při bootování či nainstalovaná Cydia). Pokud ale před odnesení do servisu provedete na telefonu Restore, tak by neměl nastat žádný problém.

Apple se domnívá, že jailbreak je vlastně porušení autorských práv. Což je pravda. Prolomením OS X máte také možnost instalovat warez aplikace, které jsou normálně v Appstore placené. Toto je vlastně hlavní důvod, proč chce Apple jailbreak zakázat.

 

Co získám jailbreakem

Před uvedením OS 2.0 jste jailbreakem získali legendární, dnes již neexistující aplikaci Installer. Díky ní jste mohli instalovat různé utilitky, aplikace, témata…

Po uvedení OS 2.0 začal Jay „saurik“ Freeman vyvíjet Cydii fungující dodnes. Je to vlastně obdoba Installeru. Nyní ji používá většina uživatelů s jailbreaknutým iPhonem. Cydia obsahuje také Cydia Store, kde si aplikace můžete koupit (všechno ostatní je zadarmo)

Po problémech Installeru v době uvedení OS 2.2 Ripdev začal vyvíjet aplikaci Icy, která vychází z Installeru. Icy je ale nyní taky chybová a ne všechny aplikace přes ní nainstalujete bez problémů.

Nemusíte ale všechny utilitky a aplikace instalovat přes tyto instalátory, ale rovnou z PC/Maca. Stačí na to potřebný software a mít jailbreaknutý telefon.

Díky jailbreaku tedy můžete instalovat aplikace třetích stran či si vylepšovat iPhone OS X vlastními ikonkami, zvuky a podobně.

 

Co ztratím jailbreakem

Jak už jsme si řekli, záruku zpravidla neztratíte. Nyní neexistuje ani žádné zpomalení pouhým jailbreakem. Jiné to je, pokud si nainstalujete všechny blbosti, témata a utilitky, které „žerou“ paměť RAM. Telefon pak může být nepoužitelný, často zamrzávající, aplikace vám budou padat a podobně. V tom případě je vhodný restore. Zkušený uživatel, ale jailbreakem neztratí vlastně nic.

Na druhou stranu dáváte aplikacím třetích stran ze Cydie možnost využít vás telefon, jak se jim zlíbí. Stačí trochu neopatrnosti a jailbreak aplikace vám může smazat kompletní obsah telefonu, případně se vám může do telefonu kdokoli nabourat. Aplikacím totiž dáváte plná práva (tzv. root práva) a ty si poté mohou dělat co chtějí. Pokud tedy preferujete bezpečnost a opatrnost, určitě jailbreak nedoporučujeme.

Tags: ,


O autorovi

Tým zapálených milovníků Applu, který vás dělá chytřejšíNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nahoru ↑