banner iPhone 5

iOS apple-icloud

Vydáno 13. Duben 2014 | od Dominik Šmuhař

0

iCloud: iObláček pomocník

 V minulém díle jsme zjistili vše důležité okolo Apple ID. Dnes se podíváme, co všechno nabízí služba iCloud. Jednoduše můžeme říci, že iCloud se stará o synchronizaci obsahu mezi vašimi zařízeními. Protože to ale není tak přímočaré, postupně si rozebereme jednotlivé části, kde iCloud můžete využít.

Cena?

Celá tato služba je zdarma, pokud se smíříte s místem o velikosti 5GB. Za větší úložiště si již budete muset zaplatit. Základní velikost je často dostačující, protože toto úložiště slouží k ukládání záloh vašich zařízení, dokumentů, dat z jiných aplikací, které využívají iCloud a e-mailů, pokud využíváte e-mail na doméně iCloud. Ovšem pokud bude dělat zálohy včetně fotek a videí nebo využívat aplikace, které budou do iCloudu ukládat větší množství dat, přikoupení úložného prostoru se nevyhnete.

IMG1

 

 

Funkce:

 

iTunes Store

Pokud si koupíte jakýkoliv obsah v iTunes Store (hudba, filmy, seriály), skrze iCloud ho budete mít dostupný na jakémkoliv vašem zařízení. To znamená, že máte možnost si kdykoliv zdarma stáhnout vámi již dříve koupený obsah. Není problém, si nastavit automatické stahování nového obsahu. V praxi to pak znamená, že například na svém počítači si koupíte písničku a když se pak podíváte na váš iPhone, bude tam na vás čekat stažená.

Nabízí se i služba iTunes match, která umožňuje synchronizovat hudbu ze všech ostatních zdrojů než je samotný iTunes store. Avšak za to už zaplatíte 24,99 eura ročně.

 

App Store

Funguje to na stejném principu, tak jako s iTunes Store. Pokud koupíte v App Store aplikaci, tak si ji pak můžete zdarma stáhnout na jakémkoliv vašem zařízení. Samozřejmostí je i možnost automatického stahování. Všechny vámi koupené aplikace naleznete v App Store pod položkou “Purchased”. Je dobré, si dávat pozor jestli je aplikace dělaná i pro iPad. Když nebude, může se stát, že aplikace dříve koupená na iPhonu bude stejná i na vašem iPadu a to znamená, že to bude pouze roztažená verze pro iPhone. Jak poznat aplikaci dělanou pro obě zařízení, vidíte na obrázku níže.

 

IMG2

iBooks Store

Ani zde se nic neliší. Všechny koupené knihy máte dostupné na všech zařízeních v aplikaci iBooks a možnost automatického stahování je také samozřejmostí. Zajímavostí je, že iCloud synchronizuje pozici, na které se v knize nacházíte. To znamená, že v pohodlí domova můžete číst na iPadu a pak třeba rozečtenou stránku dočíst na iPhonu cestou autobusem.

Sdílení fotografií pomocí iCloudu

Každá fotka, kterou vyfotíte se nahraje do vašeho photostreamu, a tím pádem ji pak uvidíte na každém vašem zařízení. Kapacita photostreamu je 1000 fotek s tím, že jsou uchovány po dobu jednoho měsíce. V této době si můžete vybrat, kterou fotku chcete uložit a kterou smazat. Výhodou je, že nahrané fotky ve fotostreamu se nepočítají do vaší celkové kapacity na iCloudu. Skvělou funkcí jsou sdílené fotostreamy, kdy můžete své fotografie sdílet s ostatnímy a například si je navzájem komentovat. Přistupovat k fotostreamům můžete skrze jakékoliv iOS zařízení, Mac s aplikací iPhoto/Aperture nebo fotostream nasdílet jako webovou stránku.

 

IMG3

Kalendář, Kontakty, Připomínky, Poznámky a Pošta

Všechny tyhle věci dokáže iCloud synchronizovat mezi vašemi zařízeními. Nezáleží na jakém zařízení se právě nacházíte, protože všude máte vše aktuální. Můžete vytvořit poznámku, událost v kalendáři, připomínku a upravit kontakt na vašem iPhonu a během chvilky tohle všechno uvidíte i na vašem iPadu a Macu. To stejné platí pro e-mail na doméně iCloud.com, jakákoliv změna (např. smazaný e-mail) se projeví na všech vašich zařízeních.

Safari a Klíčenka na iCloudu

Safari dokáže skrze iCloud synchronizovat otevřené panely mezi všemi vašimi zařízeními a také všechny uložené záložky. Zajímavou funkcí je synchronizovaný seznam četby, kdy si můžete uložit celý článek, který se pak stáhne do všech vašich zařízení a vy si ho můžete přečíst kdykoliv, i když nemáte k dispozici internet.

Relativní novinkou, která přibyla v Safari je Klíčenka v iCloudu. Ta si dokáže pamatovat údaje o vašich účtech, hesla k nim a čísla kreditních karet. Ty pak za vás dokáže automaticky vyplňovat. Vše je šifrováno a tak nemusíte mít strach, když se tyto údaje synchronizují mezi vašimi zařízeními skrze iCloud.

iWork a iCloud

iWork to jsou aplikace pomocí, kterých můžete vytvářet textové dokumenty, prezentace a tabulky. Je to alternativa k Microsoft Office. iWork je dostupný naprosto ze všech zařízení. Má svoje aplikace jak pro iOS a Mac, tak i webovou verzi na stránce iCloud.com. Všechny vámi vytvořené dokumenty, se ukládají do iCloudu. To znamená, že je budete mít dostupné kdekoliv a vždy v aktuální verzi.

Aplikace a iCloud

iCloud je dostupný i pro vývojáře aplikací třetích stran, tím pádem jeho integraci můžeme najít v plno dalších aplikací. V praxi to pak vypadá tak, že se stará o synchronizaci dat nějaké aplikace, třeba mezi její verzí pro iPhone a iPad. Často toho využívají aplikace pro vytváření dokumentů, různých obrázků a také hry, kdy se sychronizuje poslední uložená pozice.

Hledat iPhone

Může se stát, že se vám podaří ztratit váš iPhone. Proto je tu velice užitečná věc Hledat iPhone. Dokáže vám ukázat, kde se váš iPhone přibližně nachází a obsahuje několik bezpečnostních funkcí. Můžete ho dálkově uzamknout, trvale na něm nechat zobrazovat vámi napsanou zprávu nebo vymazat data uložená v něm. K Hledat iPhone se dostanete skrze stejnojmennou aplikaci na jakémkoliv iOS zařízení nebo na stránce iCloud.com.

Zálohování a obnovení

Do úložiště v iCloudu můžete zálohovat svá iOS zařízení. Kdykoliv bude zařízení připojené k napájení a na WiFi síti, tak se automaticky na pozadí zazálohuje. Zálohuje vše od fotek a videí až po data jednotlivých aplikací. Proto když budete obnovovat zařízení ze zálohy, tak pak bude vše vypadat naprosto stejně.

Nemáte po ruce žádné z vašich zařízení? Nevadí.

Pokud zrovna nemáte k dispozice žádné z vašich zařízení, je tu možnost přístupu k iCloudu skrze webové rozhraní. To je umístěno na adrese icloud.com. Takto se dostanete ke svému kalendáři, poznámkám, připomínkám, kontaktům a e-mailu na doméně icloud.com. Dále se zde nachází i zmíněné iWork a Hledat iPhone. Výhodou je, že tyto webové aplikace jsou téměř ekvivaletní k těm na iOS, tím pádem nejste omezeni pouze prohlížením, ale můžete tyto data i editovat nebo vytvářet úplně nová.

 

IMG4

V následujícím díle se podíváme, jak iCloud můžete nastavit na jednotlivých zařízeních. Ať už to bude iPhone, Mac nebo třeba PC.

 


O autoroviNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nahoru ↑